Здоров`я скелелазних пальців. Опитування досвідчених скелелазів

  /  Блог  /  Здоров`я скелелазних пальців. Опитування досвідчених скелелазів

17.08.2020, Опублікував(ла) , в Блог, By , , коментарів: 1

Як впливають тренування на здоров`я кисті в більш пізньому віці? 8 досвідчених українських скелелазів відповідають на питання про свої тренування та стан кисті.

1. Петро Маркевич
2. Євген Кривошейцев
3. Наталя Перлова
4. Серик Казбеков
5. Михайло Шалагін
6. Олександр Паукаєв
7. Стас Клешньов
8. Максим Петренко

Існує думка, що в 40-50 років можуть почати проявлятись негативні наслідки від інтенсивних тренувань кисті в більш ранньому віці. Я сам регулярно займаюсь на хенгборді та кампусі, до того ж виготовляю висові зачіпки для інших, мені стало цікаво, чи відчувають подібні патології українські скелелази-спортсмени старшого покоління. Ось про що я питав:
1. Вік
2. Коли почали лазити
3. Спеціалізація та досягнення
4. Середня вага тіла під час активних тренувань
5. Стан кисті та пальців тепер
6. Відношення до закритого хвату*
7. Які вправи виконували для тренування кисті

*Закритий – хват при якому великий палець вкладається поверх вказівного. Зазвичай застосовується на дуже маленьких зачіпках – мізерах.

Забігаючи вперед скажу, що найбільше мене цікавили відповіді на останні 3 запитання. На щастя, на стан кисті та пальців, серед опитаних, не скаржиться ніхто, хоча всі вони проводили важкі тренування в більш ранньому віці. Це вказує на те, що при коректному підході до тренувань, отримувати задоволення та прогресувати в скелелазінні можна дуже довго.

Про це також свідчать досягнення іноземних скелелазів. Вправи на хенгборді та кампусі на заході поширились набагато раніше ніж в Україні. Британець Нейл Грешам відмітив, що найкращі особисті результаті на кампусборді він показав у 45 років. Альфредо Уэббер (Alfredo Webber) здійснив першопроходження “Solitary souls” 8c+/9a у віці 50 років. Подібних прикладів не мало.

Петро Маркевич

Фото з IG Петра Маркевича
 1. Вік: 47 років
 2. Почав лазити: в 12 років
 3. Спеціалізація: боулдеринг, 2-разовий чемпіон України. На скелях: боулдерінг 7с, складність 8б.
 4. Середня вага: 67-73 кг
 5. Стан кисті зараз: “Кисть в порядке, немного беспокоят локти”.
Фото з IG Петра Маркевича
 1. Відношення до закритого хвату: “Часто применяется в болдеринге”.
 2. Вправи для тренування кисті: “Висы, кампус, подтягивания на турнике с весом”.

Євген Кривошейцев

Фото Marco Spotaro
 1. Вік: 50 років
 2. Почав лазити: в 15 років
 3. Спеціалізація: “Скорость, трудность, боулдеринг. 2 раза 2е место на кубке мира по трудности, 2е место Аржентье (боулдеринг), 3 е место в итоговом кубке мира на трудность 1999. Неоднократный победитель кубков мира в скорости, 2й и 3й на ЧМ в скорости. На скалах: 8b – онсайт, 8с+ – afterwork”.
 4. Середня вага: 71-72 кг
 5. Стан кисті зараз: “Кисть в порядке, бывало тянул сухожилия при лазании по дыркам, есть последствия от занятий баскетболом”.
Мультипітч Атлант-М (max 8b, Шаан-Кая, Крим). Фото з ФБ Євгена Кривошейцева
 1. Відношення до закритого хвату: “Стараюсь применять открытый хват, активник редко, только там где надо”.
 2. Вправи для тренування кисті: “Висы, подтягивания на зацепках, прыжки, рукоходы на кампусе, висы на 1 пальце на петлях. Тренировки на кампусе или фингерборде проводил отдельно от лазанья. Перед лазательными тренировками висы только в качестве разминки”.

Наталя Перлова

Фото з Rockcenter.dp.ua
 1. Вік: 44 роки
 2. Почала лазити: в 11 років
 3. Спеціалізація: “Трудность и болдеринг. На соревнованиях 2 и 3 места на Чемпионатах Мира по болдерингу. На скалах: трудность 8b”.
 4. Середня вага: 52-53 кг
 5. Стан кисті зараз: “Нет постоянных тренировок, поэтому сейчас кисть и пальцы слабые”.
Фото Анни Піунової
 1. Відношення до закритого хвату: “Считаю нужно и то, и то. В трудности больше открытый хват, в боулдеринге – закрытый”.
 2. Вправи для тренування кисті: “Много упражнений на кампус-Борде: зависания, спец.упражнения, тренировала пассивник и активник. В активный соревновательный период надо уделять много времени кампус-борду, фактически можно заниматься каждый день, но прислушиваться к себе, если усталость, не идти на кампус, потому что чревато травмами”.

Серик Казбеков

Фото з Mountain.kz
 1. Вік: 50 років
 2. Почав лазити: в 14 років
 3. Спеціалізація: “Трудность и боулдеринг. На скалах 8b+ – on-sight, 8c+ – red point. Победитель отдельных Кубков Мира по боулдерингу, призер Кубков Мира на трудность, призер коммерческих стартов в трудности и боулдеринге. Последние успешные старты в 2004, закончил соревноваться в 2007”.
 4. Середня вага: 65-66 кг
 5. Стан кисті зараз: “Сейчас нет жалоб на состояние кистей. Не было травм, которые мешали бы лазить. Когда-то была травма кольцевой связки. В 32-33 года из-за интенсивных тренировок появились наросты на вторых суставах, которые в дальнейшем прошли”.
Фото з Rockcenter.dp.ua
 1. Відношення до закритого хвату: “Самый нелюбимый тип хвата, но иногда на слабом нависании и трассах по мизерам приходится применять. Кисть сильная от природы. В то же время у двоюродного брата – Салавата Рахметова – при здоровой кисти, закрытый хват очень сильный и он его активно применяет в лазании”.
 2. Вправи для тренування кисті: “В 18-20 лет выполнял большой объем лазанья в тяжелом жилете. В возрасте 32 лет комбинировал кампус и лазанье в одной тренировке, что привело к появлению наростов на средних суставах пальцев. Тем не менее эти симптомы не были критичными и позволяли продолжать тренировки. В дальнейшем стал разносить тренировки на кампусе и лазанье, и симптомы прошли. В то время еще не было рельефов и маршруты в основном были по активникам и мизерам. Про изолированные тренировки на фингерборде узнал на одних из СНГ-шных соревнований и стал применять их в своих тренировках. Положительный сдвиг на международных стартах произошел, когда в тренировках стал применять прыжки на кампусе. Соревновательные боулдеринги крутили в основном по мизерам. В то время скалодромов почти не было, тренировались на скалах + ОФП и бег, но в Днепре, на стадионе Метеор, был кампус с мелкими зацепками, прыжки по которым требовали точности и аккуратности. После 2-х недель таких тренировок занял 3-е место на боулдеринговых соревнованиях во Франции”.

Михайло Шалагін

Фото з ФБ Міші Шалагіна
 1. Вік: 38 років
 2. Почав лазити: в 11 років
 3. Спеціалізація: “Боулдеринг/трудность/скорость. Мастер спорта в скоростном лазании. Чемпион и бронзовый призёр Кубка Мира на боулдеринг. Победитель и призёр международных турниров на боулдеринг, трудность, скорость (классика). На скалах: боулдеринг 8b+, трудность 8b+ – онсайт и 8с+ – afterwork”.
 4. Середня вага: “Соревновательный вес – 68 кг. Рабочий – 70 кг. Рост 180 см”
 5. Стан кисті зараз: “Состояние кисти и пальцев на хорошем уровне. Изменяется медленно при удержании веса +/- 5 кг”.
Фото з ФБ Міші Шалагіна
 1. Відношення до закритого хвату: “Закрытый хват очень крутой, но им пользоваться нужно начинать не раньше уровня лазания 7а или 20 лет”.
 2. Вправи для тренування кисті: “В основном статическая нагрузка. Лучшая тренировка кисти – висы, подтягивание на зацепах. Кисть необходимо укреплять. Лучшая тренировка это лазание и висы на разных зацепах в разных режимах. Кампус практически не использую. Очень травмоопасен”.

Олександр Паукаєв

Боулдерінг на о. Хортиця. Фото з ФБ Олександра Паукаєва
 1. Вік: 50 років
 2. Почав лазити: в 14-15 років
 3. Спеціалізація: “Трудность, скорость. Второе место на чемпионате Европы по скорости, победитель Кубка Украины и бронзовый призёр Чемпионата Украины на трудность”.
 4. Середня вага: 55 кг
 5. Стан кисті зараз: “Удовлетворительно”.
 1. Відношення до закритого хвату: “Каждый человек индивидуально предрасположен к тому или другому хвату. Подтренировывать нужно и то и другое. Активный более взрывной, но сильнее садит буханки. Пассивный более экономичный. Как правило люди с большими кистями и от природы с сильными сухожилиями более приспособлены для лазанья на пассивах и по дырам”.
 2. Вправи для тренування кисті: “Висы на пальцах одной руки. В висе переход из пассивного в активный хват. Вис на двух руках и подтягивание на двух руках, считаю для скалолазания бесполезным и даже вредным. Прыжки на кампусе самый эффективный способ тренировки цепкости. Но и самый травматичный. Висы только на одно руке. Вис на двух только в качестве разминки”.

Стас Клешньов

Фото з ФБ Стаса Клешньова
 1. Вік: 37 років
 2. Почав лазити: в 10 років
 3. Спеціалізація: “Моя спеціалізація постійно змінювалась за роки спортивних виступів. • 1993-1999 Складність / Швидкість, • 2000-2010 Болдерінг, • 2010-2015 Складність / Болдерінг, • 2015-2020 Складність / Швидкість (не сучасна Швидкість на еталоні, а просто швидко лізу по декілька повторень поспіль). На скелях визнаю категорії виключно складності, моя максимальна 8с. Найкращий результат на змаганнях це 3тє місце у фіналі Кубку Світу в 2008 Улюблена перемога була в НАУ, якщо не помиляюсь то був Кубок України або закриття сезону – болдерінг. Валера Крюков повинен був перемогти…. Не пригадую рік, але було непередбачувано круто. Завершив спортивні виступи в ранзі чемпіона України в 2015 році”.
 4. Середня вага: “Середня 60-62 кг. Найкраща форма була з екстремально низькою вагою 58-59 кг, але це був форс-мажор з отруєнням”.
 5. Стан кисті зараз: “Кисть звісно, що стала слабшою, але на скелях я цього не відчуваю. Пальці не болять. У мене контрактура Дюпюітрена на обох руках, але не критична, в побуті та лазінні вона не відчувається. При лазінні критичних категорій (сьогодні це 7с-8а) можуть боліти зап’ястя (щось на кшталт крепатури звязок)»”.
Фото з ФБ Стаса Клешньова
 1. Відношення до закритого хвату: “Закриваю хват виключно на дрібних активниках або якщо не тримає відкритий. Фізичного дискомфортну не відчуваю, використовую тільки там де потрібно”.
 2. Вправи для тренування кисті: “Специфічних вправ немає, тільки спеціалізовані. Кампус, фінгер і тому подібне. Для підтримки форми більш важливий рівень Загальної ФП. Спеціальної ФП в спортивні роки було достатньо, сьогодні тільки ЗФП. В пріоритеті задоволення та кайф, раніше, до 2015 року, в пріоритеті була виключно перемога на змаганнях. Поза спортом не рекомендую захоплюватись ізольованим підходом. Тільки при рекомендації та під наглядом досвідченого наставника. Це мабуть найостанніше, що варто розвивати середньостатистичному аматору. Сьогодні основна маса клієнтів не можуть навіть підняти себе на одній нозі (пістолет). Або чисто підтягнутись 10 раз. Теж саме з віджиманням від підлоги. А ті, що можуть – роблять вправи з відсутністю коректної техніки, що в майбутньому обов’язково призведе до травм. Кампуси і виси вимагають за-дефолтом хорошої бази, тільки тоді буде безпечно і корисно”.

Максим Петренко

Сльози Крокодила, 8с, Уарч-Кая, Крим. Фото Анни Піунової
 1. Вік: 42 роки
 2. Почав лазити: в 12 років
 3. Спеціалізація: “Чемпионат Мира 1999 – 3е место. Итоговый рейтинг Этап Кубка мира 2004 – 4место. 8с+ after work, 8a+ онсайт”.
 4. Середня вага: 63 кг
 5. Стан кисті зараз: “На состояние кисти, после тренировок, жалоб нет)))”.
Фото Анни Піунової
 1. Відношення до закритого хвату: “Закрытым активным хватом рекомендую пользоваться без зажимания указательного пальца”.
 2. Вправи для тренування кисті: “Висы на доске, подтягивания, висы на одной руке. Тренировкам на кампусе и висам уделял 10% от всего объема тренировок”.

На мою думку, байдуже тримаєте ви зачіпку на скелі чи планку кампусборду, важливо не перевантажити пальці, щоб не отримати травму. Тому треба прислухатись до свого тіла і працювати над силою пальців поступово та грамотно. Укріплення зв`язок – процес, що розраховується на роки вперед.

Автор: Міша Уткін

One Comment so far:

 1. Іван Шатохін сказав:

  Круто. Дякую за інфу.
  Дуже не вистачало питання про відновлення після травм чи щось подібне. Особливо про зв’язки на пальцях. Може окремо колись буде медично-реабілітаційне опитування з рекомендаціями?

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *